Program zajęć rozwijających umiejętności komunikowania się

Chciałabym zaprosić Was do rozpoczęcia wraz ze mną naszych drobnych (lub też nie) przygotowań do nadchodzącego roku szkolnego. Obiecałam Wam cykl wpisów, które mogą choć trochę ułatwić ten proces tym z nas, którzy swoją przygodę z nauczaniem dopiero zaczynają. 
Zgodnie więc ze wspomnianą obietnicą, przychodzę do Was z przykładem programu zajęć rozwijających umiejętności komunikowania się. 
Na wstępie chciałabym przypomnieć, że publikowane przeze mnie pomoce są w pełni dostosowane do uczniów, z którymi spotykam się w codziennej pracy. Miejsce to na względzie i w razie potrzeby dowolnie modyfikujcie programy i pomoce, zależnie od Waszych preferencji. Jestem pewna, że będą wtedy świetne. :)

Pamiętajcie, że nie istnieje jeden sprawdzony sposób na stworzenie programu zajęć. To, o czym należy pamiętać, to pełne dostosowanie go do potrzeb i możliwości naszych uczniów oraz trzymanie się kilku łatwych do zapamiętania zasad. Pamiętajcie, by program obejmował te treści, które są dla Waszych uczniów naprawdę niezbędne i takie, które jesteście w stanie wspólnie zrealizować. Założenia powinny bazować na sferze najbliższego rozwoju dziecka, z którym pracujecie. Dobrze zróżnicować je nie tylko pod względem trudności, ale także pod kątem pomocy, które wykorzystacie do realizacji danego celu. A jeśli o celach mowa... pamiętajcie, by podawać je w formie zoperacjonalizowanej. Umożliwi Wam to precyzyjne sprawdzenie, czy uczeń rzeczywiście dany cel zrealizował. 

Czym jest więc operacjonalizacja? Tym z Was, którzy jeszcze tego nie wiedzą, przypomnę, że jest to proces przekształcania celów z formy ogólnej na operacyjną, czyli czynnościową. Cel sformułowany w ten sposób będzie nadawał konkretny wymiar określonemu zadaniu, postawionemu przed dzieckiem. Przykład?

Forma ogólna, niezoperacjonalizowana:
Nauka dodawania

Forma operacyjna:
Uczeń dodaje do siebie liczby w zakresie 100.


Program możecie pobrać, klikając w link poniżej:
Mam nadzieję, że choć trochę się Wam przyda. Niebawem przygotuję i podzielę się z Wami innymi programami i planem edukacyjnym na nadchodzący rok. 
Tymczasem zapraszam Was serdecznie na mój fanpage na facebooku oraz do mojego sklepu Ciuciubabka.

Do usłyszenia!  

Komentarze

Treść większego napisu

Napisz

Treść mniejszego napisu

do nas

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

instagram