Niebieski materiał językowy

 Cześć! Moje weekendowe zabawy z canvą przyniosły nieoczekiwane efekty i tak oto w tym ostatnim oddechu niedzielnego leniuszkowania, podrzucam Wam gotowy niebieski materiał językowy. <3 


Niebieski materiał jest kolejnym etapem edukacji językowej zgodnej z zasadami pedagogiki M. Montessori. Dziecko wykorzystuje go, gdy opanuje już zakres materiału różowego (który również możecie pobrać tutaj na blogu :) ). W zestawie różowym przedstawiliśmy dzieciom krótkie (trzyliterowe) wyrazy fonetyczne. W zestawie niebieskim znajdą się wyrazy złożone z co najmniej czterech liter. Co ważne: nadal będą to wyrazy fonetyczne, czyli takie, które piszemy i słyszymy w ten sam sposób. 

Co w zestawie i jak pracujemy?
Oczywiście już spieszę z wyjaśnieniami. 

W zestawie znajdziecie:
  • niebieskie pudełko (pierwsze szesnaście stron). Zestaw kartoników ze zdjęciami (96) i podpisami (96). Dziecko rozkłada na dywaniku kartoniki ze zdjęciami. Wyjmuje po kolei te z podpisami. Jeśli rozpozna to, co jest napisane, układa kartonik pod odpowiednim zdjęciem. Kartoniki rozcinamy oddzielnie. 
  • niebieskie arkusze (strony 18-33). Zestaw zawiera szesnaście arkuszy. Jeden arkusz przedstawia sześć wybranych zdjęć. Miejsce pod nimi pozostaje puste. Dziecko wyjmując kartoniki z podpisami, próbuje układać je w odpowiednich pustych miejscach. Arkusze wycinamy JAKO CAŁOŚĆ. 
  • niebieskie lotto (strony 34-41). W zestawie znajdziecie osiem plansz z dwunastoma wybranymi zdjęciami na każdej z nich. Dziecko wyjmuje kartoniki z podpisami i próbuje układać je w taki sposób, że podpisem zasłania dane zdjęcie. Arkusze wycinamy JAKO CAŁOŚĆ.
  • niebieskie listy wyrazowe (strony od 58 do 65). Listy z wyrazami. Zestaw zawiera ich aż szesnaście. Dziecko wybiera listę i po kolei odczytuje zapisane na niej wyrazy. Listy wycinamy W CAŁOŚCI.
  • niebieskie książeczki (strony 66-74). Małe książeczki z wyrazami. Zestaw zawiera ich sześć. W każdej z nich znajdzie się po dziesięć wybranych wyrazów. W dwóch pierwszych proponuję umieścić wyrazy dwusylabowe, w pozostałych te z większą liczbą sylab. Dziecko może odczytywać to, co będzie odkrywało na każdej z kolejnych stron. Forma książeczek dodatkowo urozmaica zadanie. 
  • niebieską książkę (strony 76-85). Książka zawiera dziewięć krótkich i prostych w zapisie zdań wraz z obrazkami. 
UWAGA:  strony 42-57 zawierają arkusze z wyrazami, które wykorzystacie podczas pracy z arkuszami lub lotto. Należy je osobno porozcinać. 

Oczywiście gdybyście mieli jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, śmiało dajcie znać. Wyjaśnię wszystko najlepiej, jak będę potrafiła! 

do usłyszenia!

Komentarze

Prześlij komentarz

Treść większego napisu

Napisz

Treść mniejszego napisu

do nas

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

instagram