Świąteczny lapbook

Święta coraz bliżej. Nie mogę już doczekać się chwili, w której ta niezwykła atmosfera udzieli się mi się na dobre. Tymczasem staram się, by jak najlepiej przybliżyć moim uczniom tematykę świąt i związanych z nimi tradycji. Co pomaga mi w tym roku?O zaletach i szerokim zastosowaniu lapbooków, pisać długo nie trzeba. To niezwykle interesująca opcja na przedstawianie dzieciom określonych informacji. Ciekawa forma tej pomocy, zachęci dziecko do działania i w przypadku uczniów przejawiających dany typ uczenia się, pomoże im szybko i na długo przyswoić zawarte w niej wiadomości. 


Co znalazło się w moim świątecznym wydaniu lapbooka? Po otwarciu widzimy 3 główne panele. Po lewej stronie umieściłam piktogramy opisowe (miłość, pokój, radość, prezenty, pierwsza gwiazdka, śpiewanie kolęd, życzenia, Święty Mikołaj, choinka, ubieranie choinki, noc, lampki choinkowe, kolacja, stół). Po lewej umieściłam liczby od 1 do 12, by móc wprowadzić do naszej pracy elementy przeliczania potraw, członków rodziny, bombek na choince itp. Pod liczbami miejsce znalazły piktogramy pomoce przy utworzeniu odpowiedniej daty (24,25,26 grudnia). Można ją umieścić w lewym górnym rogu środkowego panelu (już na niebieskim tle). Po rozłożeniu niebieskich kart widzimy wnętrze domu, olbrzymi stół, choinkę i okno. Stół został wykonany z papieru w taki sposób, by tworzyć coś w rodzaju podwójnego dna. Gdy go rozłożymy, ujrzymy ukryte piktogramy, przedstawiające tradycyjne potrawy wigilijne i zwyczaj przygotowania dodatkowego nakrycia dla nieznajomego gościa. 
Oprócz wymienionych wyraźnych elementów wystroju, znajdziemy tutaj też dwie pomarańczowe kieszonki. Na jednej z nich umieszczono piktogram "rodzina", na drugiej zaś "bombka". Jak łatwo się domyślić, stanowi to drobną podpowiedź, co do zawartości kieszonek. W pierwszej umieściłam piktogramy określające poszczególnych członków rodziny (ja, tata, mama, siostra, brat, babcia, dziadek, ciocia, wujek, pies, kot), w drugiej... ozdoby choinkowe, które mogą posłużyć do dekoracji naszego papierowego drzewka. Obok każdego z elementów znajdziecie rzep, do którego można przyczepić piktogram o dowolnym znaczeniu, które chcemy wykorzystać przy tworzeniu naszej opowieści (np. "pierwsza gwiazdka" obok okna, "ubierać choinkę" obok drzewka, czy  też "kolacja"/"śpiewanie kolęd"/"miłość" obok stołu, do którego zasiadła rodzina. 

Gorąco polecam Wam tę formę przedstawiania informacji. Jeśli do stworzenia lapbooka zdecydujemy się zaprosić naszych uczniów, pomoc będzie wydawała się jeszcze atrakcyjniejsza, a dodatkowo zyska niepowtarzalną wartość. 
Chętnie podzielę się też zestawem świątecznych piktogramów, wyselekcjonowanych i wykorzystanych przeze mnie w zaprezentowanym lapbooku. Dajcie tylko znać! :) 

Do usłyszenia! __________________________
Dziś to już wszystko.
Tradycyjnie już, zapraszam Was serdecznie na mój fanpage na facebooku i instagramie.

Komentarze

Treść większego napisu

Napisz

Treść mniejszego napisu

do nas

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

instagram